دسته بندی نشده

ژيروسكوپ Gyroscope

      کلمه ژیروسکوپ از دو کلمه Gyro به معنای دوران و Scope به معنای نشان دادن تشکیل شده است لذا آنرا دوران نما می‌توان گفت که وظیفه خود یعنی نمایش دوران را بیان می‌کند.

    در تمام وسایل حرکتی اطلاع از موقعیت و زاویه جسم و سرعت زوایه‌ای آن امری ضروری است، چرا که بدون اطلاع از وضعیت جسم کنترل آن به سمت هدف غیر ممکن بوده و امری محال به نظر می‌رسد. به دست آوردن این اطلاعات از روی زمین کاری بسیار پیچیده در عین حال سخت و در بعضی موارد غیر ممکن است، در صورت امکانپذیری تاخیر زمانی برای اجسامی مثل روبوت حیاتی بوده و موجب انحراف مسیر روبوت می‌شود.

    ژیروسکوپها سنسورهایی می‌باشند که ما از آنها جهت به دست آوردن سرعت زاویه‌ای و موقعیت زاویه‌ای استفاده می کنیم با پردازش این اطلاعات می‌توان موقعیت کلی روبوت را نیز بر اساس محاسبات به دست آورد.

    ژیروسکوپ عضو اصلی سیستمهای هدایت اینرسی می‌باشد. سیستم هدایت اینرسی که در ناوبری اینرسی مورد استفاده قرار می‌گیرند سیستمهایی هستند که جهت مشخص کردن موقعیت یک متحرک با استفاده از متغییر های اینرسی آن مثل سرعت و شتاب که این امر از طریق اندازه گیری این کمیتها توسط حس کننده اینرسی انجام می‌گیرد. در حالت کلی سیستم هدایت اینرسی عبارت است از ژیروسکوپ ها و شتاب‌سنجها که بر روی پایه ثبات اینرسی نصب می‌شوند.

    وظیفه اصلی ژیروسکوپ ها ایجاد یک دستگاه مختصات مرجع است و شتاب سنجها شتاب متحرک در امتداد چنین محورهایی را اندازه می‌گیرند که این شتاب می‌تواند نسبت به دستگاه مرجع اینرسی یا دستگاه مرجع دیگری مثل دستگاه متصل به زمین باشد.

*** ژیروسکوپ یا گردش نما ابزاری برای اندازه‌گیری جهت و ماندن در راستای یک جهت مشخص است.

S_Ahmad

برچسب ها

سید احمد موسوی

پیر منم جوان منم___تیر منم کمان منم___یار مگو که من منم___من نه منم، نه من منم___گر تو تویی و من منم___من نه منم، نه من منم___عاشق زار او منم___بی دل و یار او منم___یار و نگار او منم___غنچه و خار او منم___لاله عذار او منم___چاره ی کار او منم___بر سر دار او منم___من نه منم، نه من منم___باغ شدم ز ورد او___داغ شدم ز پیش او___لاف زدم ز جام او___گام زدم ز گام او___عشق چه گفت نام او___من نه منم، نه من منم___دولت شید او منم___باز سپید او منم___راه امید او منم___من نه منم، نه من منم___گفت برو تو "شمس" حق___هیچ مگو ز آن و این___تا شودت گمان یقین___من نه منم، نه من منم!

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

    1. خیلی ممنون
      برای بهتر شدن اگر پیشنهادی، انتقادی دارین ما در خدمتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن